مقالات رم کامپیوتر

رم کامپیوتر(RAM)

رم کامپیوتر در فروشگاه اینترنتی گلکسی پیکسل

رم یکی از مهم ترین اجزای کامپیوترها است. سوالی که در هنگام خرید کامپیوتر جدید یا ارتقای کامپیوتر قدیمی پیش می آید این است که با توجه به استفاده، چه ظرفیت رمی نیاز دارم؟ همچنین چطور می توانم رم کامپیوتر خود را ارتقا دهم؟

حافظه (RAM : Random Access Memory) یک حافظه پرسرعت با دسترسی تصادفی است که نگهداری و انتقال اطلاعات را با سرعت بالا میسر می سازد.

میزان RAM در خرید گوشی

میزان RAM در خرید گوشی های هوشمند نیز اهمیت دارد. البته در این مطلب بیشتر بر ظرفیت مورد نیاز در سیستم های کامپیوتر مبتنی بر سیستم عامل های Windows ، MAC OS و Chrome OS متمرکز می شویم.

RAM چه وظیفه ای دارد؟

ابتدا بیایید کاربرد RAM این حافظه های دوست داشتنی را با هم مرور کنیم. بسیاری از کاربران RAM را با فضای ذخیره سازی اشتباه می گیرند.

سیستم کامپیوتر شما هرچه RAM بیشتری داشته باشد، می تواند از پس اجرای برنامه های بیشتری به طور همزمان بر آید. البته در عمل می توانید با میزان RAM کم نیز برنامه های زیادی را اجرا کنید، ولی در نهایت کامپیوترتان کند تر از حالت معمول می شود.

 اگر میز کوچکی داشته باشید (میزان رم پایین)، به واسطه فضای ناکافی برای کار با کاغذهای زیاد (اجرای برنامه های متنوع)، کارهایتان کند تر پیش می رود و به عبارتی به سختی می توانید آن کاغذی را که به دنبالش هستید پیدا کنید. به این ترتیب مجبور می شوید برخی از کاغذها را به فضای زیر میز منتقل کرده و مکرراً به آنها مراجعه کنید

با این حال اگر میز کارتان بیش از حد بزرگ باشد، تأثیری در سریع تر شدن فرایندهای کاریتان ندارد. به عبارت دیگر رم بیش از اندازه مورد نیاز، موجب سریعتر شدن کامپیوترتان نخواهد شد.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر کامپیوتر قدیمی شما کند شده الزاما به این معنی نیست که با ارتقاء رم، سرعت بیشتری را تجربه خواهید کرد؛ ممکن است این موضوع به سایر قطعات یا حتی خرابی برخی از آنها مرتبط باشد.

کامپیوترهای امروزی از جمله لپتاپ ها و یا کامپیوترهای شخصی معمولاً میزان رم بین ۴ تا ۱۶ گیگابایت یا گاهی بیشتر دارند.

چه میزان رم برای هر کاربردی کافی است؟

۴ گیگابایت:  معمولا در کامپیوتر و لپ تاپ های اقتصادی و داری کارایی دارد

۸ گیگابایت: معمولا در بازی کردن و کارهایی مانند فتوشاپ بازی های غیر سنگین کارایی دارد و مناسب است

۱۶ گیگابایت: برای ویندوز  این میزان عالی است، و مناسب برای بازی های پیشرفته با تنظیمات بالا مناسب است

۳۲ گیگابایت: میزانی ایده آل برای بیشتر کارهای حرفه ای مانند رندر  و اکثر بازی ها

۶۴ گیگابایت و بیشتر: برای ایستگاه های کاری که به منظور استفاده های خاصی ساخته شده اند و نیز برای افرادی که از کامپیوترشان به منظور کارهای حرفه ای استفاده می کنند.

اگر برای خرید رم با ظرفیت بیش از نیاز هزینه اضافه ای بپردازید، تنها پول خود را هدر داده اید. در عوض می توانید همین مبلغ اضافه را روی قطعات دیگری از جمله پردازنده یا کارت گرافیک خرج کنید.

انواع حافظه های رم

DDR: این نوع رم در کامپیوتر های قدیمی کاربرد داشت که الان دیگر استفاده نمیشوند

DDR2: درکامپیوتر های نه چندان قدیمی و اداری کاربرد دارد که اکنون دیگر از این نوع حافظه استفاده نمیشود

DDR3: هم اکنون بسیاری از کامپیوتر ها مخصوصا اداری و خانگی از این نوع حافظه استفاده میکنند و هم اکنون استفاده زیادی بین مردم دارد

DDR4: جدید ترین نوع حافظه که در کامپیوتر های گیمینگ و خانگی استفاده میشوند و بیسترین استفاده را دارد.

انواع سرعت رم:

DDR2: بین ۸۰۰-تا ۱۰۶۶ که سرعت نه چندان خوبی دارد

DDR3: بین ۱۳۳۳تا۱۶۰۰ هم اکنون بسیاری از تولیدکنندگان رم این حافظه را تا ۲۰۰۰ هم افزایش دادند که قیمت بسیار بالا تر دارد و مخصوص کار های بازی و کار های سنگین است

DDR4: از ۲۴۰۰ تا ۵۰۰۰ است که معمولا از ۲۴۰۰ استفاده میکنند و بیشتر از این مخصوص بازی کردن و کار های سنگین است

باید در هنگام خرید به ماردبرد  و پردازنده خود دقت کنید که از کدام نوع حافظه و سرعت پشتیبانی میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.