مقالات پردازنده کامیپوتر

پردازنده(CPU)

پردازنده در فروشگاه گلکسی پیکسل

 پردازنده یا همان CPU که واحد پردازشگر مرکزی نیز گفته می‌شود، مغز سیستم شماست. تمامی اطلاعاتی که وارد یا خارج می‌شود از داخل این بخش عبور می‌کند. مانند باز کردن یک پنجره در ویندوز مثلا My Computer چند پردازش دارد که در آن واحد به وسیله پردازنده انجام می‌گیرد.

پردازنده‌ها، دارای بخش‌های مختلفی است که هر یک خصوصیات و عملکردهای خاص خود را دارند. هر دستورالعملی که به سمت پردازنده برای پردازش فرستاده می‌شود دارای چند دوره (Cycle) زمانی است.

در گذشته ما شاهد چهار مرحله برای پردازش داده‌ها در پردازنده‌های مرکزی ابتدایی بودیم، اما امروزه این مراحل به نسبت نوع معماری‌ای که شرکت سازنده به کار می‌برد، متفاوت است.

پردازنده‌های امروزی علاوه بر تفاوت در عملکرد، تفاوت‌های دیگری نیز مانند تعداد هسته نیز دارند. برخی آنها دارای دو هسته پردازشی و برخی بیشتر هستند.

پردازنده‌های مورد استفاده در کامپیوترها می‌توانند دارای چند هسته باشند؛ یعنی بادامی که دو مغز یا بیشتر داشته باشد. پردازنده‌های چند هسته‌ای هم دقیقا همانند همان بادامی هستند که وقتی پوست سختش را می‌شکنید دو تا مغز به جای یکی می‌بینید توجه کنید هر پردازنده دارای یک‌سری ترانزیستور است؛ این ترانزیستورها برمبنای نوع چیدمانشان(CPU Configuration) در سطح پردازنده، کارکرد متفاوتی دارند.

چینش تمامی این پردازنده‌ها (که هرکدام را یک هسته می‌نامیم و هرکدام ترانزیستورهای مختص خود را دارند) روی یک سطح قرار می‌گیرد با عنوان Die Processor به معنی سطح پردازنده.

حالا پردازنده چند هسته‌ای (چند مغزی!) یعنی چه؟ یعنی چندتا از این هسته‌های پردازشی (Core Processors) روی سطح یک Die قرار گیرند. توجه داشته باشید که سطح یک دای معمولا چیزی حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی‌متر مربع است؛ یعنی به اندازه یک سکه کوچک.

از حدود سال ۱۳۸۴ ، پردازنده‌ها دارای دو یا تعداد بیشتری هسته پردازشی شدند. دقت داشته باشید که همیشه تعداد هسته‌های پردازشی زوج است، نه فرد؛ البته در معدود دفعاتی دیده شده است که شرکت سازنده یکی از پردازنده‌های چهارهسته‌ای خود را خاموش کرده است و به عنوان پردازنده‌ای ‌سه‌هسته‌ای وارد بازار کرده،

حال برسیم به اصل مطلب! اصطلاح دوال کُر چیست؟ دوال کُر اصطلاحی است که به پردازنده‌های دارای دو هسته پردازشی گفته می‌شود. این موضوع هم برای شرکت Intel و هم برای شرکت AMD صادق است؛ یعنی هر دو شرکت برای پردازنده‌های دو هسته‌ای خود از این نام بهره می‌برند.

اما Core 2 Due چیست؟ این نامی است که خود شرکت اینتل برای پردازنده‌های دو‌هسته‌ای خود در نظر گرفته است و تفاوتی چه از نظر معماری و چه از نظرهای دیگر با Core Duo ندارد

پردازنده‌های امروزی خاندان اینتل با عنوان Core ix نامگذاری شده‌اند. این سری از خاندان اینتل دارای نام‌هایی از قبیل Core i3 و Core i5 و Core i7 هستند.

فروشندگان معمولا به دلیل نامگذاری این پردازنده‌ها با اعداد فرد، آنها را با عنوان پردازنده‌هایی دارای ۳، ۵ و ۷ هسته پردازشی به خریداران می‌فروشند! اما همان‌طور که گفتیم ما در معماری ساخت پردازنده‌ها، پردازنده‌هایی با تعداد هسته‌های فرد نداریم. معمولا پردازنده‌های سری Core i3ها (پردازنده‌های با توان پایین و توان مصرفی کمتر) دارای دو هسته پردازشی به همراه فناوری Hyper Threading هستند و پردازنده‌های Core i5 (پردازنده‌هایی با توانایی متوسط) دارای چهارهسته پردازشی و بدون فناوری Hyper Threading بوده و در آخر پردازنده‌های حرفه‌ای Core i7‌ها با تعداد چهارهسته پردازشی یا بیشتر هستند.

پردازنده ها سوکت های مختلی دارند amd از سوکت های am4,am3.am3+,am2 و… استفاده میکند و اینتل هم از سوکت های LGA 1155,1151,1150,1366,2066  و… استفاده میکند.

که هر مادربرد سوکت مخصوص یکی از سوکت ها را دارد پس باید هنگام خرید به این نکته دقت کنیم که سوکت مادربرد و پردازنده ما با هم سازگار باشند

در پردازنده های اینتل از نوع core I چند نسل مختلف وجود دارد مانند coffe lake,kaby lake,hasswel,sandy bridge  و… که هر کدام با هم فرق دارند و تکنولوژی متفاوتی دارند مانند پردازنده core i3 8100 که نسل ۸ نامیده میشود و از نوع cofe lake است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.