نمایش 1–8 از 1128 نتیجه

در داخل کیس کامپیوتر چه قطعاتی وجود دارد؟

همانطور که میدانید کامپیوتر از دو بعد نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده است، بعد سخت افزاری کامپیوتر قطعات یک کامپیوتر می باشند و بعد نرم افزاری رابط بعد سخت افزاری و کاربر می باشند. قطعات یک کامپیوتر به تنهایی و بصورت جدا از هم کاربردی ندارند و تنها در زمانی کاربرد خود را نشان می دهند که در داخل یک کیس در کنار یکدیگر به کار گرفته شوند.

در این بخش از مقاله در فروشگاه اینترنتی گلکسی پیکسل به بررسی قطعات داخل کیس کامپیوتر می پردازیم و روی هر یک از قطعات کیس کامپیوتر یک بررسی کوتاه خواهیم داشت. کامپیوتر ها از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده اند که هریک از این بخش کارایی های خاص خود را دارد. هر کدام از این اجزا یک وظیفه مشخص شده دارد که اگر یکی از آن ها از کار بیفتد حرکت کل کامپیوتر متوقف می شود. شما میتوانید برای تهیه هر یک از این قطعات به بخش مربوط به آن قطعه در فروشگاه اینترنتی گلکسی پیکسل مراجعه نمایید.

قطعات داخل کیس کامپیوتر

معرفی قطعات داخلی یک کیس کامپیوتر

در این بخش از مطلب به معرفی اصلی ترین قطعات تشکیل دهنده یک کیس کامپیوتر می پردازیم.

مادربورد MotherBoard

مادربرد | MotherBoard

مادربرد، مدار مرکزی اصلی یک سیستم است و وظیفه برقراری اتصال سایر اجزا را به عهده دارد. مادربورد مستقیم یا غیر مستقیم به قسمت‌های مختلف کامپیوتر متصل است.

پردازنده مرکزی CPU

پردازنده | CPU

این قطعه وظیفه اصلی انجام محاسبات و پردازش های در کامپیوتر را بر عهده دارد و برای این امور طراحی شده است. به CPU  مغز هر کامپیوتر نیز می گویند! CPU به دلیل پردازش های سنگینی که بر عهده دارد همواره در هنگام کار گرمای بشدت بالایی را تولید میکند و معمولا برای خنک کردن آن از فن های مخصوصی استفاده می شود که بر روی آن قرار می گیرند. در صورتی که فن یک پردازنده کار نکند باعث کندی آن و سپس در بسیاری از کامپیوتر ها خاموش شدن ناگهانی آن می شود.

Hard DISK & SSD HARD

هارد و هارد دیسک | HARD DISK

کلیه اطلاعات مورد استفاده در یک کامپیوتر همیشه بر روی هارد دیسک آن ذخیره می شود، هارد دیسک قطعه ای حساس به ضربه و فشار های فیزیکی می باشد و تقریبا بعد از پردازنده مهمترین بخش کامپیوتر شما می باشد. در صورتی بروز عیب در هارد دیسک بخشی یا تمام اطلاعات موجود در آن دچار آسیب می شوند، و این هارد نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. دقت داشته باشید که با پیشرفت تکنولوژی و قطعات هارد هایی تحت عنوان  SSD نیز به بازار آمده اند که دارای دیسک نمی باشند، بنابر این محدودیت های سرعت دیسک را ندارند و با سرعت بالایی اقدام به ذخیره و تبادل اطلاعات می نمایند.

پاور تغذیه Power Supply

پاور و منبع تغذیه | POWER

پاور کامپیوتر از اجزای اصلی و حیاتی کامپیوتر به شمار می‌رود که برق را بلافاصله پس از روشن شدن سیستم به مادربورد انتقال می‌دهد. هرگونه مشکل در منبع تغذیه می‌تواند باعث آسیب رساندن به سایر اجرای سخت‌افزاری دیگر نیز باشد.Power یک کامپیوتر نقش اساسی و اصلی انتقال برق استاندارد شده به مادربرد و قطعات کامپیوتر را بر عهده دارد.

کارت گرافیک - پردازنده گرافیکی

کارت گرافیک | GPU 

اهمیت کارت گرافیک زمانی مشخص می‌شود که شما قصد دارید بازی‌های کامپیوتری یا پردازش های سنگین گرافیکی  را روی سیستم خود اجرا کنید. این قطعه، وظیفه پردازش تصویر را روی صفحه نمایش بر عهده دارد. ساختار اصلی یک کارت گرافیک در واقع یک پردازنده اختصاص یافته برای امور گرافیکی می باشد. بنابر این به کارت گرافیک، پردازنده گرافیکی نیز می گویند.

رم RAM

رم | RAM 

رم یک کامپیوتر مسئولیت ذخیره سازی کوتاه و میان مدت اطلاعات را در یک کامپیوتر بر عهده دارد.  RAM در واقع داخل یک کیس کامپیوتر مسئولین ذخیره موقت و تبادل اطلاعات بین هارد، پردازنده و گرافیک را بطور مداوم هنگام روشن بودن سیستم انجام می دهد و بر عهده دارد.

CPU FAN فن پردازنده سی پی یو

فن پردازنده | CPU FAN 

فن پردازنده همانطور که مشخص است نقش خنک نگه داشتن و تبادل هوا تازه این قطعه سخت کوش را بر عهده دارد! فن و Heat Sink سی پی یو،بر روی CPU قرار میگیرد و وظیفه آنها خنک کردن و کاهش گرمای سی پی یو در حین کار است.

DVD ROM - CD ROM

درایو نوری | CD&DVD-ROM

درایو نوری یا CD&DVD-ROM، این قطعه برای خواندن و نوشتن روی سی دی و دی وی دی استفاده میشود، در داخل کیس قرار دارد و توسط یک کابل به مادربرد متصل میشود.

کارت شبکه Network Card

کارت شبکه | Network Card 

کارت شبکه، از این قطعه برای اتصال به شبکه استفاده میشود، این قطعه نیز بر روی مادربورد قرار میگیرد. دقت داشته باشید که کارت های شبکه در دو نوع معمولی و وایرلس تولید و عرضه شده اند و در بازار موجود می باشند، با استفاده از کارت شبکه وایرلس میتوانید کامپیوتر را نیز مانند لپ تاپ به یک مودم وای فای یا وایرلس متصل کرد یا مانند لپ تاپ از آن برای انتقال اطلاعات بی سیم همانند بلوتوث استفاده کرد.