نمایش 1–8 از 151 نتیجه

خرید سی پی یو (واحد پردازش مرکزی)

خرید CPU: پردازنده اصلی کامپیوتر، CPU یا Central Processing Unit، مغز تمام کامپیوتر هاست. همه کامپیوتر ها، لپ تاپ ها، گوشی های موبایل، تبلت ها و اساسا تمام دستگاه هایی که داده های دریافتی را محاسبه می کنند و خروجی را به شما نشان می دهند، دارای CPU هستند و سی پی یو آنها مهم ترین بخش آنهاست.

در اصل سی پی یو را مغز کامپیوتر میدانند، چون تمام پردازش ها و تمامی فعالیت های کامپیوتر در این بخش انجام می گیرد و برای سیستم ها اهمیت بسیار زیادی دارد. هر چه CPU سیستم شما قوی تر باشد، نسل بالاتری داشته باشد و فضای بیشتری در حافظه کش خود داشته باشد، سیستم شما عملکرد بهتر، سریع تر و قوی تر خواهد داشت.

در نتیجه مشکلات کمتری برای کامپیوتر شما پیش می آید. پس در هنگام خرید سی پی یو به این نکته ها برای راهنمای خرید سی پی یو خود توجه کافی را داشته باشید.

در ادامه این مطلب در وب سایت گلکسی پیکسل؛ قصد داریم تا شما را کمی بیشتر با CPU و پردازنده کامپیوتر آشنا کنیم و درباره خرید بهترین سی پی یو برای سیستم شما صحبت کنیم.

CPU چیست؟

CPU یکی از مهم ترین بخش های کامپیوتر است که بدون آن کامپیوتر کار نمی کند. سی پی یو را می توان مغز کامپیوتر دانست. در واقع کار CPU به این شکل است که اطلاعاتی به عنوان Input یا ورودی وارد آن می شوند، دستوراتی درباره نحوه پردازش آنها وجود دارد و سی پی یو با توجه به این دستورات این داده ها را پردازش می کند و سپس آنها را به عنوان خروجی، Output یا اطلاعات به سخت افزار های خروجی مثل مانیتور، اسپیکر یا دیگر دستگاه ها ارسال می کند.

سی پی یو داده های دریافتی خود از رم و در واقع هارد کامپیوتر را با دستوراتی که دارد پردازش و سپس به سمت همان سخت افزار روانه می کند.

بطور مثال برای انتقال یک فایل ، هارد دیسک نیازمند پردازش سی پی یو است. Hard disk این درخواست را از خود به رم و سپس RAM به CPU ارسال می کند تا پردازش روی آن انجام گیرد.

پس از پردازش فایل توسط پردازنده دیتای کار انجام شده مجدد به رم و در نهایت هارد منتقل می شود تا بقیه کارها را آنها انجام دهند یا فایل های بعدی را به سی پی یو ارسال کنند.

در ادامه این مقاله در فروشگاه اینترنتی گلکسی پیکسل؛ بیشتر با سی پی یو آشنا می شویم.

CPU به تعریف ویکی پدیا:

واحد پردازش مرکزی (به انگلیسی: Central Processing Unit (CPU)) یا پردازنده مرکزی (به انگلیسی: Central Processor)، یک مدار الکترونیکی در رایانه‌ها است که وظیفه اجرای مجموعه دستورالعمل‌های (Instructions Set) یک برنامه رایانه‌ی را از طریق چهار عمل اصلی، منطق و عمل ورودی/خروجی بر عهده دارد. واحد پردازش مرکزی که از آن با عنوان مغز رایانه یاد می‌شود، مهمترین پردازشگر رایانه است.

قیمت CPU

قیمت اجناسی که قصد خریداری آنها را داریم، معمولا یکی از مهم ترین معیار ها در خرید آنهاست. در خرید برخی از قطعات الکترونیک کامپیوتری مانند CPU یا قطعات دیگر، که بسیاری از افراد این خرید ها را به اشتباه، خرید غیرضروری می دانند نیز اهمیت این معیار بسیار بیشتر می شود. شما می توانید برای خرید سی پی یو  نسل جدید و با کیفیت در گلکسی پیکسل؛ وب سایت خرید تجهیزات کامپیوتری، اقدام به خرید پردازنده کامپیوتر خود داشته باشید.

بخش های اصلی CPU

ردیف بخش های اصلی سی پی یو
1 واحد کنترل
2 واحد محاسبات و منطق
3 واحد آدرس سازی
4 واحد مدیریت حافظه
5 حافظه نهان (کش)

واحد کنترل

واحد کنترل یا CU در سی پی یو ها، مسیر عملکرد پردازنده را تعیین می کند. این بخش معلوم می کند که بخش های مختلف سیستم چگونه به یک دستور العمل واکنش نشان دهند.

واحد محاسبات و منطق

واحد محاسبات CPU مانند نیم کره چپ مغز ما، فقط برای محاسبات مختلفی است که CPU روی داده های باینری انجام می دهد. به این بخش از سی پی یو، ALU یا Arithmetic Logic Unit نیز گفته می شود.

بخش های اصلی CPU

بخش های اصلی CPU

واحد آدرس سازی

این قسمت از CPU یک واحد عملکردی است که کمک می کند تا سی پی یو بتواند آدرس هایی برای دسترسی به حافظه اصلی را محاسبه و بهترین راه را پیدا کند. واحد آدرس سازی را AGU یا Address Generator Unit نیز می نامند.

واحد مدیریت حافظه

واحد مدیریت حافظه یا MMU نیز یکی دیگر از بخش های بسیار مهم CPU می باشد. اکثر ریزپردازنده های جدید در سیستم دارای بخش Memory Management Unit هستند که آدرس های منطقی به رم را در خود نگه می دارند.

حافظه نهان یا کش

حافظه کش سیستم نیز یکی دیگر از بخش های بسیار مهم هنگام خرید CPU است. به طور خلاصه برنامه هایی که آنها را نبسته اید ولی از آنها استفاده ای نیز نمی کنید، در این حافظه قرار می گیرند. زیاد بودن بخش از CPU همیشه یکی از مهم ترین معیار ها در خرید سی پی یو بوده.

معیار های خرید سی پی یو (پردازنده)

  1. سرعت کلاک: Clock Speed یا سرعت کلاک، به سرعت چیپ سی پی یو گفته می شوند که با چه سرعتی کار می کند. هر چه این مقدار بالاتر باشد، سرعت هم بیشتر است.
  2. تعداد هسته: هسته، پردازنده هایی در دل سی پی یو هستند. CPU ها از 2 تا 32 هسته وجود دارند و هرچه تعداد هسته ها بیشتر باشد، قدرت انجام کار ها و Multitasking نیز بالا می رود.
  3. حافظه کش: حافظه کَش (Cache) یکی از مهم ترین بخش های سی پی یو هست و تمامی برنامه هایی که باز هستند، در این بخش قرار می گیرند. پس هر چه حافظه کش CPU شما بیشتر باشد، روی قدرت بالاتر در هنگام Multitasking تاثیرگذار است.
  4. برند CPU: برند های بسیار محبوب و خوبی در دنیا به تولید CPU مشغولند اما بهترین آنها برند های Intel و AMD هستند که در بین این دو نیز اینتل، یک سر و گردن از رقیب خود بهتر است. برند سی پی یو شما نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.
  5. مدل و نسل: CPU ها در مدل های مختلف و نسل های مختلفی تولید می شوند. برای مثال CPU Core i7 نسل 4. نسل ها در تایین قدرت سی پی یو به شدت تاثیر گذار است. در حدی که Core i5 نسل 8 می تواند از Core i7 نسل 5 بهتر و قدرتمند تر باشد.
  6. نیاز به Overclock: اورکلاک کردن به این معناست که با انجام دادن چند کار ساده، قدرت CPU را بالا ببریم که این ممکن است به سی پی یو ضربه بزند. در هنگام خرید CPU باید به این موضوع دقت کنید که آیا CPU نیاز به اورکلاک خواهد داشت و آیا این قابلیت را دارد یا نه؟
خرید سی پی یو

خرید سی پی یو

خرید CPU

اگر شما هم قصد دارید تا برای کامپیوتر (PC) یا لپتاپ خود یک CPU قوی تهیه کنید تا بهره وری خود را بالا ببرید، می توانید خرید خود را در وب سایت گلکسی پیکسل؛ مرجع خرید بهترین تجهیزات و محصولات کامپیوتری، انجام دهید. شما می توانید با خرید اینترنتی CPU در گلکسی پیکسل، در هزینه ها و زمان زیادی صرفه جویی کنید.