مقالات هارد کامپیوتر

تفاوت هارد اینترنال لپ تاپ با کامپیوتر

تفاوت هارد اینترنال لپ تاپ با کامپیوتر چیست

تفاوت هارد اینترنال لپ تاپ با کامپیوتر چیست

هارد ها در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها امروزه نقش اصلی ذخیره سازی اطلاعات حجیم و با سایز های بزرگ را بر عهده دارند. در کامپیوتر یا لپ تاپ شما تنها با وجود هارد است که میتوان اطلاعاتی حجیم را ذخیره یا فراخوانی و باز کرد. در این مقاله در سایت گلکسی پیکسل به تفاوت های هارد اینترنال لپ تاپ با کامپیوتر می پردازیم.

هارد های اینترنال در لپ تاپ و کامپیوتر

هارد اینترنال کامپیوتر و لپ تاپ

هارد های اینترنال یکی از اصلی ترین سخت افزارهای کامپیوتر و لپ تاپ های امروزی است که نقش ذخیره سازی اطلاعات شما را بر عهده دارد. هارد دیسک ها اطلاعات شما را ذخیره می کنند و برایتان در دیسکت های خود نگهداری می کنند. در صورت درخواست شما آنها را مجدد باز و فراخوانی می کنند و اطلاعات آنها را چه فایل و اسناد باشد و چه تصویر و فیلم و نرم افزار رایانه ای و بازی برایتان به نمایش در می آورند.

برای فعالیت هارد های اینترنال در لپ تاپ و کامپیوتر ها عموما کامپیوتر ها شامل رم هایی نیز می شوند تا انتقال و تبادل اطلاعات را بین پردازنده مرکزی و هارد را تسهیل بخشد و سرعت بدهد. در طرفی دیگر CPU کامپیوتر باید اطلاعات دریافتی از رم و HARD را باز کرده ، پردازش کند و مجدد ببندد و در قالب پکیج هایی به RAM و سپس هارد منتقل کند تا بطور مثال ذخیره یا اصلاح شوند.

بنابر این هارد های اینترنال در لپ تاپ و کامپیوتر ها برای خود شریک هایی نیز دارند و با آنها در ارتباط هستند. حال که می دانید فرایند کار کردن هارد های اینترنال در لپ تاپ و کامپیوتر ها چیست بهتر است بدانید که تفاوتی که هارد های اینترنال کامپیوتر با لپ تاپ دارند در چه چیز هایی است.

تفاوت هارد های اینترنال در لپ تاپ و کامپیوتر در چه چیز هایی است؟

تفاوت بین هارد اینترنال لپ تاپ و دسکتاپ

در این بخش از مقاله در سایت Galexypixel به تفاوت های هارد های Internal در کامپیوتر و لپ تاپ ها با یکدیگر می پردازیم و برایتان مورد به مورد شرح می دهیم.

مصرف برق

شاید برایتان جالب باشد ک هارد های اینترنال در لپ تاپ ها به مانند سی پی یو های کم مصرف تر و رم های کم مصرف تر سری L خود نیز از برق کمتری مصرف می کنند و این امر به تامین برق لپ تاپ و سیستم بدون کوچکترین مشکلات پاور کمک بسزایی می کند.

در لپ تاپ ها بسیاری از قطعات به دلیل محدودیت در پاور و آداپتور های تامین کننده برق سیستم از تکنولوژی های خاصی به جهت کم مصرف بودن استفاده می کنند و این موارد در کارایی لپ تاپ ها نیز تاثیر بسزایی گذاشته است. این در صورتی است که بسیاری از تحلیل گر های داده های آماری کامپیوتر از نزدیک شدن کارایی سی پی یو و هارد های کم مصرف به نوع پر مصرف کامپیوتری خود می گویند.

البته همچنان این موضوع پابرجاست و بطور مثال یک پردازنده در لپ تاپ با هم مشخصات خود در کامیپوتر قطعا دارای کارایی کمتری است زیرا در مصرف برق خود محدود است.

اندازه و ابعاد

همانطور که حتما میدانید کامپیوتر ها دارای فضای خالی زیادی هستند و به راحتی می توان در آنها از انواع قطعات مختلف بهره برد زیرا کیس های بزرگی دارند. اما در لپ تاپ ها به توجه به اینکه تولید کننده بایستی لپ تاپی کوچک و جمع و جور بسازد مجبور است از قطعاتی خاص و کم مصرف و گاهی کوچکتر استفاده کنند. این اتفاق در هارد های لپ تاپ نیز قابل مشاهده است.

با توجه به الزاماتی که تولید کنندگان لپ تاپ ها دارند مجبور هستند از هارد دیسک های کوچکتری در لپ تاپ های خود استفاده کنند و بنابر این پس از مدتی بسیاری از شرکت های تولید کننده هارد اقدام به تحقیق و توسعه در این زمینه و کوچک کردن Hard های خود و پس از مدتی عرضه آنها در بازار قطعات لپ تاپ ها کردند.

سایز و ابعاد اکثر هارد های لپ تاپ ها به مشخصه ای به نام سایز هد تعیین می شوند و شما می توانید بزرگ یا کوچکتر بودن هارد خود را نسبت به لپ تاپ خود بسنجید. برخی از لپ تاپ ها از هارد های با سایز هد ۳.۵ اینچ و برخی دیگر از هارد های کوچکتر با سایز ۲.۵ اینچی استفاده می کنند، بنابر این در هنگام خرید هارد لپ تاپ به این موارد حتما توجه لازم را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.