سخت افزار, مقالات هارد کامپیوتر

آیا هارد اکسترنال نیاز به پارتیشن بندی دارد؟

آیا هارد اکسترنال نیاز به پارتیشن بندی دارد؟

آیا هارد اکسترنال نیاز به پارتیشن بندی دارد؟

هارد های اکسترنال یکی از قطعات تقریبا جدیدی هستند که شرکت های ساخت حافظه در سراسر دنیا به تولید اونها می پردازند. با توجه به انواع دیگر هارد ها ، هارد های اکسترنال HDD یکی از کاربردی ترین قطعات خارجی یک کامپیوتر و لپ تاپ می تونند باشند. ما در این مقاله در فروشگاه اینترنتی گلکسی پیکسل به بررسی این موضوع می پردازیم که هارد اکسترنال هم نیاز به پارتیشن بندی و تقسیم فضا داره یا نه.

هارد اکسترنال چرا بهتر است پارتیشن بندی نشود؟

چرا هارد اکسترنال بهتر است پارتیشن بندی نشود؟

هارد های داخلی کامپیوتر ها به دلیل اینکه همیشه درحال جابجایی های مداوم نیستند و عموما در داخل کیس ها پیچ شده اند و کمترین لرزش را به خود می بینند کمتر دچار بد سکتورها می شوند ، بد سکتور ها در واقع پس از آسیب دیدن دیسک داخل هارد های HDD توسط هد (خواننده اطلاعات از روی دیسک) هارد به وجود می آیند.

در ساختار داخلی هارد دیسک ها عموما چند دیسک در حال چرخش با سرعت های بسیار بالا مانند ۷۲۰۰ دور بر دقیقه یا بالاتر و گاهی پایینتر هستند. بر روی این دیسک ها و در روی یا زیر آنها یک هد قرار دارد که این هد عمل خواندن و نوشتن بر روی هارد را بصورت مغناطیسی انجام می دهد، این هد ها هیچ تماس مستقیمی با دیسک های هارد ندارند و با فاصله ای در حدود ۶ میکرون (ضخامت مو ۱۰ میکرون) با دیسک فاصله دارند.

حالا در این ساختار در صورت کوچکترین تکانه های وارد شده خارجی ممکن است هد هارد با دیسکت های هارد برخورد فیزیکی داشته باشند و موجب بد سکتور شود.

حالا فرض کنید که این وضعیت را هارد هایی داشته باشند که در یک فضای خارجی از کیس قرار دارند و قابل حمل و جابجایی نیز هستند. بنابر این پارتیشن بندی هارد های اکسترنال منطقی به نظر نمی رسد و می تواند به راحتی باعث به وجود آمدن بدسکتور های بسیاری شود.

دلیل اینکه پارتیشن بندی می تواند باعث به وجود آمدن بدسکتور های بیشتری نسبت به حالت بدون پارتیشن بندی و یکپارچه آن داشته باشد، این است که به دلیل ضعف هارد External در اثر تکان خوردن ، وقتی فضای هارد یک تکه باشد هد در اثر تکان خوردن لازم نیست دوباره از یک پارتیشن خاص برای عمل دوباره نوشتن استفاده کند و بخش های مختلف هد دوباره مورد بازبینی قرار نمی گیرند و در صورتی که این هارد اکسترنال پارتیشن بندی شود و این مشکلات برای هارد به تعدد تکرار یابد می تواند بدسکتور های بیشتری را نسبت به حالت یکچارچه به وجود بیاورد.

پارتیشن بندی هارد اکسترنال

حال که در مورد خطرات پارتیشن بندی هارد اکسترنال و به وجود آمدن بدسکتور های بیشتر نسبت به حالت یکپارچه آن مطلع شدید بهتر است در این مورد هم که چگونه هارد اکسترنال خود را در صورت نیاز واقعی پارتیشن بندی کنید بپردازیم.

بسیاری از افراد نیز هستند که واقعا برای هارد های اکسترنال خود نیاز به پارتیشن بندی دارند. بسیاری بر روی هارد های اکسترنال خود تمام اطلاعات و حتی ویندوز خود را حمل می کنند بنابر این نیاز به پارتیشن بندی برای اینگونه افراد همانند نیاز به پارتیشن بندی برای افرادی است که از سیستم های دسکتاپ ثابت استفاده می کنند.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند داشته باشد که شما نیاز به پارتیشن بندی هارد داشته باشید دسته بندی اطلاعات زیاد خود است.

برای پارتیشن بندی هارد اکسترنال شما از روش های مختلفی می توانید استفاده کنید اما ۲ روش اصلی آن استفاده از Disk Management خود ویندوز و یا برنامه های دیگری مانند Paragon Hard Disk Manager است.البته دقت داشته باشید که در صورتی که در مورد پارتیشن بندی اطلاعات و تجربه کافی را در اختیار ندارید بهتر است آن را به یک متخصص بسپارید تا مشکلی در هنگام تقسیم بندی هارد برای سخت افزار شما به وجود نیاید.

در صورتی که تقسیم بندی هارد و پارتیشن بندی هارد دیسک اکسترنال شما بصورت صحیحی صورت نگیرد امکان دارد مجبور شوید تا دوباره هارد را از نو فرمت و اقدام به پارتیشن بندی آن کنید.

ما در این مقاله در سایت گلکسی پیکسل تمام تلاش خود را کردیم تا در مورد پارتیشن بندی هارد اکسترنال برایتان اطلاعات کافی را تهیه و توضیح داده باشیم و امیدواریم این مقاله توانسته باشد به شما کمک شایانی کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *