نمایش 1–8 از 144 نتیجه

هارد یا حافظه SSD امروزه بصورت گسترده در هاستینگ و دیتا سنتر های سرور در دنیا و ایران استفاده می گردد. همچنین حافظه اس اس دی یا همان “درایو حالت جامد  Solid state drives” برای افزایش سرعت و پردازش بالاتر اطلاعات در کامپیوتر های خاص گیمینگ یا مربوط به استفاده متخصصان طراحی گرافیک دو بعدی و سه بعدی و حتی گاهی در نوت بوک ها و لپ تاپ های نسل جدید قابل استفاده است و درحال حاضر به وفور استفاده می شود. حافظه های اس اس دی نسل جدیدی از هارد ها هستند که برای ذخیره سازی سریع اطلاعات از آن ها استفاده می شود و ازعرضه این قطعات مدت زیادی نمی گذرد و لازم به ذکر است که ارائه این قطعه به بازار پرشور کامپیوتر در سالهای اخیر صورت گرفته است.

در ایران عموما حافظه های SSD  تحت عنوان “هارد SSD”نام برده و خرید و فروش می شوند. از لحاظ فنی و دقیق استفاده از کلمه “هارد” برای SSD امری غلط اما رایج بین عموم مردم و حتی بسیاری از متخصصان کامپیوتر می باشد.

هارد اس اس دی سامسونگ

حافظه SSD  دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟

حافظه SSD امروزه عملا رقیبی برای هاردها یا حافظه های (Hard Disk Drive) اچ دی دی محسوب می شود زیرا بدلیل مقاومت زیاد و همچنین مصرف برق کمتر و نیز سرعت عملکرد بالا می تواند جایگزین خوبی برای این نوع از حافظه ها باشد، البته به شرط اینکه قیمت این نوع حافظه هم کمی به صرفه تر شود. اگر هم اکنون شاهد ترجیح کاربران به خرید هارد های سخت هستیم به همین دلیل است که قیمت در حال حاضر حافظه های اس اس دی بسیار بالاتر از هارد های HDD  است. SSD برخلاف HDD به طور کامل الکترونیکی می باشد و هیچ قسمت متحرک یا مکانیکی در آن وجود ندارد.

انواع حافظه SSD

این نوع از حافظه ها به علت مزایای قابل توجه ای که نسبت به هاردهای دیگر دارند از نظر قیمت نیز نسبت به هاردها متفاوت هستند و قیمت نسبتا بالایی دارند. با همه این تفاسیر این نوع از حافظه ها از نظر میزان فضای ذخیره سازی داده ها نسبت به هاردها ظرفیت کمتری دارند.

باید دقت داشت که حافظه های SSD نسبت به قطع ناگهانی برق آسیب پذیر هستند و ممکن است اطلاعات درایو از بین برود یا منجر به شناسایی نشدن یا عدم شناسایی اس اس دی منجر شود که در این مواقع دسترسی به اطلاعات امکان پذیر نیست که در این صورت باید به مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات و تعمیر SSD مراجعه شود.

هارد SSD نسل سوم 2.5 اینچی PCle

مزیت حافظه SSD چیست؟

حافظه های SSD مزیت های بسیاری دارند که همین عوامل آن باعث شده تا طرفداران و خواهان بسیاری در این روزها داشته باشند. در زیر به چند مورد از مهمترین مزیت های آن می پردازیم:

  1. سرعت بالا: حافظه های SSD به نسبت هارد های HDD از سرعت بسیار زیادی برخوردارند.
  2. مقاوت در برابر ضربات: از آنجا که در ساهتار پیاده سازی شده این نوع از هارد ها، دیسک چرخان و متحرک وجود ندارد، مقاومتشان در برابر ضربات بسیار بالا بوده و صاحبان آنها دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات مهم خود بر اثر اصابت نخواهند بود.
  3. تاخیر کم و کاملا بی صدا: دیلی های بسیار کم و عملکرد کاملا بی صدا در مقایسه با سایر انواع رایج در بازار مصرف ذخیره کننده ها برخوردار هستند.