مقالات رم کامپیوتر

چگونه رم کامپیوتر خود را عوض کنیم؟

چگونه رم کامپیوتر را عوض کنیم

چگونه رم کامپیوتر را عوض کنیم

رم کامپیوتر امروزه یکی از مهمترین قطعات یک کامپیوتر به جهت افزایش سرعت سیستم و کارایی آن است. رم در هر کامپیوتری در واقع وظیفه ذخیره موقت و رندوم اطلاعات و داده ها را بر عهده دارد. در این مقاله در سایت فروشگاه اینترنتی قطعات کامپیوتر گلکسی پیکسل به آموزش در مورد اینکه چگونه رم کامپیوتر خود را عوض کنیم پرداخته ایم.

نکات قبل از تعویض رم کامپیوتر

دقت داشته باشید که کامپیوتر خود را بایستی از الکتریسیته ساکن حفظ نمایید. برای انجام این کار می توانید سطوح فلزی بدون رنگ بدنه کیس را لمس و یا با پوشیدن مچ بند ESD الکتریسیته ساکن بدن خود را تخلیه کنید. رسیدن الکتریسیته ساکن به قطعات کامپیوتر در هنگان نصب رم می تواند به راحتی به خرابی قطعات آن منجر شود.

از خارج کردن رم با استفاده از ابزار های تیز و برنده اکیدا خودداری کنید و سعی داشته باشید دست خود را با سیم و پین های طلایی و نقره ای و تراشه ها تماس ندهید تا این قطعات دچار خسران و آسیب نشوند.

دقت داشته باشید که رم جدیدی که می خواهید با رم های قبلی PC عوض کنید بایستی حتما هم نوع باشند. بطور مثال یک رم DDR3 2 کاناله ۸ گیگابایتی تنها در اسلات های DDR3 قابل نصب هست و در اسلات DDR4 به هیچ وجه قابل نصب و استفاده نخواهد بود. بنابر این قبل از خرید رم جدید خود نیز بایستی به این موضوع توجه کرده باشید که رم بلااستفاده ای خریداری نکرده باشید.

مراحل عوض کردن رم کامپیوتر

برای تعویض رم کامپیوتر بایستی یک سری نکات قبل از تعویض را بدانید که در بخش قبلی به آنها اشاره داشتیم. حالا به مراحل باز کردن کیس کامپیوتر و تعویض رم می پردازیم.

۱- خاموش کردن کیس و قطع از برق

کیس کامپیوتر خود را قبل از انجام هر کاری بصورت امن خاموش کرده و آن را از فیوز برق بکشید تا ارتباطی با برق خانه نداشته باشد و برای شما و خود قطعات کیس خطری پیش نیاید.

۲- کیس کامپیوتر را باز کنید.

با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو مناسب درب کیس را باز کنید و آن را از کیس به آرامی جدا و در کناری قرار دهید.

۳- خارج کردن الکتریسته ساکن از کیس

برای خارج کردن الکتریسیته ساکن از کیس و قطعات همانطور که در بالا گفتیم کافی است دست خود را در حالی که کیس خاموش است و از برق خارج شده است به بخشی بدون رنگ از کیس تماس دهید تا الکتریسیته ساکن به صفر برسد و خارج شود و یا اینکه از مچ بند ESD استفاده کنید.

۴- اسلات رم را پیدا کنید و رم را خارج کنید.

در این مرحله بایستی شما اسلات RAM کامپیوتر را در کنار پردازنده پیدا کرده و هر کدام از رم هایی که می خواهید عوض کنید را خارج کنید.

۵- عوض کردن با رم های جدید

به آرامی رم های جدید خود را با رم های قبلی جایگزین کنید. دقت داشته باشید که قبل از جایگزین کردم رم ها بایستی بدانید که اسلات رم های شما از چه نوعی است و با همان رم های جدید آنها را بایستی تعویض کنید. بطور مثال در اسلات DDR3 یک رم DDR4 جای نمی گیرد و بایستی حتما رم شما از نوع DDR3 باشد.

۶- بستن قفل سخت افزاری اسلات رم ها

حال بهتر است تا قفل سخت افزاری اسلات رم ها را به آرامی بر روی RAM ها ببندید تا صدای بسته شدن آنها که معمولا بصورت یک تیک کوتاه و ضعیف است شنیده شود. لطفا از فشار دادن زیادی رم ها چه در اسلات ها و چه قفل و پین ها به رم ها جدا خودداری کنید. در صورتی که شما رم را به خوبی نصب کرده باشید نیازی به فشردن انها به مقدار زیادی نخواهد بود.

۷- بستن کیس

کیس کامپیوتر خود را مجددا ببندید و همه پیچ ها و درب کیس را سرجای خود مجدد نصب کنید.

۸- اتصال برق و روشن کردن

حال کامپیوتر خود را به برق استاندارد متصل و آن را پس از مدتی روشن کنید تا از فعال شدن رم در کامپیوتر اطمینان حاصل کرده باشید.

نکات پس از تعویض RAM کامپیوتر

پس از تعویض رم کامپیوتر شما نیازی به نصب هیچگونه درایور و نرم افزار اضافی نخواهید داشت و بایستی رم ها به خوبی کار کنند و در تنظیمات مشخصات سیستم شما ظاهر شوند.

در صورتی که پس از عوض کردن رم و روشن کردن کامپیوتر خود از آن صدای بوق شنیدید حتما و سریعا آن را به نزدیکترین متخصص و یا تعمیرگاه کامپیوتر ببرید چون ممکن است مشکل خاصی برای آن پیش آمده باشد. البته بد جا زدن رم ها نیز می توانید عامل به صدا درآمدن این بوق هشدار مادربرد نیز شود بنابر این می توانید این مورد را نیز چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *