سخت افزار, مقالات رم کامپیوتر

چگونه بفهمیم رم لپ تاپ قابل ارتقا است؟ تشخیص تعداد اسلات

چگونه بفهمیم رم لپ تاپ قابل ارتقا است؟

چگونه بفهمیم رم لپ تاپ قابل ارتقا است؟

رم لپ تاپ ها از جمله قطعاتی هستند که بسیار اهمیت دارند. لپ تاپ ها به علت اینکه قابل حمل هستند قطعا کاربرد های مختلفی از آنها ممکن است مورد تقاضا باشد، بنابر رم لپ تاپ ها باید به اندازه ای ظرفیت داشته باشند و قوی باشند که بتوانند به نیاز های پایه و یا حتی حرفه ای شما پشتیبانی کنند. در این مقاله در سایت گلکسی پیکسل به این سوال که چگونه بفهمیم رم لپ تاپ قابل ارتقا است می پردازیم.

برای اینکه بفهمیم رم لپ تاپ قابل ارتقا است یا خیر و تا چه حدی و با چه مشخصاتی قابل ارتقاء است ابتدا باید برایتان ویژگی های رم های لپ تاپ ها را تعریف کنیم.

رم لپ تاپ چیست و چه تفاوتی با رم کامپیوتر دارد؟

RAM لپ تاپ ها امروزه نسبت به قبل به رم کامپیوتر ها بسیار نزدیک شده اند، در گذشته رم لپ تاپ ها بسیار محدود و با تکنولوژی پایه ای مورد استفاده بود اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و رقابت شدید شرکت های تولید کننده RAM برای لپ تاپ این ویژگی ها نیز به سرعت ارتقاء یافتند و حتی گوی رقابت را از رم کامپیوتر ها نیز ربودند.

مهمترین تفاوتی که رم لپ تاپ با رم کامپیوتر و سیستم های دسکتاپ دارد شکل ظاهری و فیزیکی آن است که برای یک لپ تاپ جمع و جور طراحی شده اند. در رم های کامپیوتر شما محدودیتی برای کوچک کردن آنها ندارید و به راحتی آنها می توانند در سایز معمول خود در سایر قطعات مادربرد در کیس کامپیوتر استفاده شوند، اما در لپ تاپ ها به دلیل جمع و جوری آنها و نیاز به کاهش سایز و اندازه تمامی قطعات و فضاهای اضافی و اشغال کننده، رم لپتاپ ها نیز کوچک تر ساخته میشوند.

سایز رم های لپ تاپ عموما نصف یک رم معمولی کامپیوتر هست. برای لپ تاپ ها در سری های تولیدی رم ها گاهی نام L استفاده می شود به این معنا که این رم ها برای لپ تاپ ها طراحی و ساخته شده اند و از انرژی ولتاژ کمتری نسبت به سایر رم ها استفاده می کنند.

تفاوت دیگر رم لپ تاپ با رم کامپیوتر همانگونه که گفتیم به دلیل کوچک بودنشان، تکنولوژی استفاده شده در تولید آنها است، تصور کنید که یک رم ۱۶ گیگابایت کامپیوتر با ۲ برابر فضای رم لپ تاپ از چه تکنولوژی می تواند استفاده کند و رم لپ تاپ ها بایستی چقدر کوچک شوند اما همان ظرفیت را داشته باشند! بنابر این حتما در چیپ ها و حافظه های به کاربرده شده در ساخت این رم های لپ تاپ ها این موارد لحاظ شده است و از تکنولوژی خاص دیگری نسبت به رم کامپیوتر های دسکتاپ استفاده می کنند.

چگونه بفهمیم رم لپ تاپ قابل ارتقا است؟

شما باید چندتا مشخصه رو حتما چک کنید که رم لپ تاپ شما با آنها سازگار باشد یا تا چه کمیت و کیفیت از آنها پشتیبانی می کند.

تعداد کانال رم ها: تک یا دوکاناله بودن رم

فرکانس پشتیبانی شده: فرکانسی که رم پشتیبانی می کند.

نوع و نسل DDR: دقت باید داشته باشید که رمی که لپ تاپ شما پشتیبانی می کند DDR3 است یا DDR4 یا دیگر انواع و نسل ها

حداکثر حافظه قابل پشتیبانی: حداکثر حافظه ای که در مادربرد لپ تاپ شما پشتیبانی می گردد است

تعداد اسلات رم: تعداد فضا یا اسلات موجود در مادربرد برای اضافه کردن رم بیشتر

خب حالا برای فهمیدن این مشخصه ها شما چندین راه مختلف رو باید امتحان کنید، که در ادامه این مقاله به آنها می پردازیم.

سایت سازنده لپ تاپ

استفاده از سایت سازنده لپ تاپ برای تشخیص حداکثر رم پشتیبانی شده لپ تاپ

مشخصات حداکثر و نوع رم پشتیبانی شده در لپ تاپ VivoBook 15 X512 در سایت سازنده لپ تاپ

 

بسیاری از سازندگان لپ تاپ ها برای راهنمایی خریدارن خود بصورت آنلاین وبسایت هایی دارند که مشخصات کامل و حتی گاهی ریز و مورد نیاز لپ تاپ ها را در آنها درج می کنند. از مدل سی پی یو های پشتیبانی شده و نوع مادربرد گرفته تا نوع رم های ساپورت شده ، حداکثر فرکانس رم ها و میزان حداکثر رم پشتیبانی شده توسط مادربرد.

شما به راحتی می توانید با سرچ مدل لپ تاپ خود و گذاشتن کلمه Max ram یا Max memory به سایت تولید کنندگان بروید از این خدمات رایگان آنها برای اینکه بفهمیم رم پشتیبانی شده توسط مادربرد لپ تاپ شما چقدر است استفاده کنید.

دقت کامل را داشته باشید که تمامی موارد بالا که برایتان گفتیم را باید در سایت چک کنید و با رمی که میخواهید خریداری کنید و یا جایگزین و تعویض کنید بسنجید. تعداد کانال رم ها ، حداکثر فرکانس پشتیبانی شده ، نوع و نسل رم ها (DDR) و حداکثر میزان ظرفیت رم قابل پشتیبانی و تعداد اسلات رم ها.

استفاده از TaskManager ویندوز ۱۰ برای فهمیدن تعداد اسلات رم لپ تاپ

در ویندوز ۱۰ بخشی وجود دارد به نام Slots Used در این بخش برای شما مشخص کرده است که مثلا از ۲ اسلات ۱ اسلات را استفاده می کنید یا از ۴ اسلات خالی تنها ۲ اسلات را پر کرده اید. این ویژگی عالی است زیرا برخی از شرکت های تولید کننده این مورد را در سایت خود ممکن است درج نکرده باشند.

باز کردن لپ تاپ

باز کردن لپ تاپ برای فهمیدن تعداد اسلات های رم لپ تاپ

اسلات های رم لپ تاپ (گاهی ممکن است دو اسلات در یک ردیف و روی هم باشند. یعنی یک رم زیر و روی اسلات بالای آن رم نصب شود.

یکی دیگه از راه هایی که دارید برای اینکه بفهمیم اسلات رم لپتاپ چندتا هست و از چه نوع رمی از لحاظ DDR پشتیبانی می کند باز کردن محفظه رم یا کل لپ تاپ برای دیدن تعداد اسلات ها و رم به کاربرده شده و نوع آن است. در این مورد به شما هشدار می دهیم که در صورتی که لپ تاپ شما دارای گارانتی است این کار را به تعمیرکاران مخصوص آن و نمایندگان گارانتی آن بسپارید و در صورتی که گارانتی هم ندارد باز هم درصورتی که در این کار تخصصی ندارید این کار انجام ندهید زیرا ممکن است در حین باز کردن لپ تاپ به آن آسیب فیزیکی برسد و کار متخصص آن است.

2 دیدگاه در “چگونه بفهمیم رم لپ تاپ قابل ارتقا است؟ تشخیص تعداد اسلات

  1. محمود حسینی گفت:

    خیلی خوب بود نمیدونستم ولی الان فهمیدم چطور بفهمیم لب تاب ما قابلیت ارتقای رم را دارد یا نه

    1. morteza گفت:

      خواهش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *