مقالات رم کامپیوتر, مقالات هارد کامپیوتر

نحوه افزایش رم لپ تاپ به صورت حافظه مجازی یا Virtual Memory

نحوه افزایش رم لپ تاپ به صورت حافظه مجازی یا Virtual Memory

نحوه افزایش رم لپ تاپ به صورت حافظه مجازی یا Virtual Memory

افزایش رم لپ تاپ به صورت مجازی

حافظه مجازی ویندوز یکی از ویژگی های ساخته مایکروسافت است که ویندوز با استفاده از آن مشابه با تکنولوژی Ready Boost که برای فلش و هارد دیسک های خارجی است در داخل ویندوز و حافظه های داخلی لپ تاپ اقدام به ساخت حافظه مجازی می کنید و نیاز لپ تاپ شما را به رم کاهش می دهد. در این مقاله در سایت گلکسی پیکسل به این موضوع که چگونه می شود افزایش رم لپ تاپ را به صورت مجازی یا Virtual Memory انجام دهیم می پردازیم و آموزش می دهیم.

حافظه مجازی یا Virtual Memory ویندوز چیست؟

نحوه کارکرد حافظه مجازی و رم در لپ تاپ

لپ تاپ و کامپیوتر ها امروزه از دو نوع حافظه برخوردار هستند.

  1. حافظه موقت (رم)
  2. حافظه دائمی (هارد)

رم محل ذخیره اطلاعات موقت و رندوم پردازش شده از سوی سی پی یو و یا فراخوان شده از هارد است. در واقع رم واسطه ای برای تسریع در انتقال اطلاعات و پردازش آنها بین CPU و هارد کامیپوتر است.

هارد دیسک های هارد های SSD نقش ذخیره دائمی یا بلند مدت اطلاعات شما در کامپیوتر همانند فیلم ، تصویر ، اسناد و پوشه ها و فایل های سیستمی ویندوز را دارند.

اما رم ها مسئول تبادل اطلاعات بین هارد و پردازنده هستند. حال در بسیاری از لپ تاپ ها برای افزایش سرعت و یا کمبود موجود در ظرفیت سخت افزار RAM لپ تاپ، ویندوز بصورت خودکار یا دستی اقدام به راه اندازی فضایی در هارد دیسک و یا هارد SSD شما به عنوان رم و حافظه موقت می کند تا به سیستم و پردازش های بین سی پی یو و هارد کمک کند.

این حافظه مجازی یا Virtual Memory در ویندوز حال دیگر نقشی به همانند رم دارد و به سرعت لپ تاپ کمک خوبی می تواند داشته باشد. بسیاری از طراحان ، برنامه نویس ها و کسانی که کارهای سنگینی دارند از این حافظه موقت استفاده می کنند تا بتوانند سرعت کارهای خود را افزایش دهند.

حافظه مجازی ویندوز چقدر به سرعت لپ تاپ ما کمک می کند؟

اگر بخواهیم برایتان توضیح دهیم وضعیت به این صورت است که افزایش رم لپ تاپ به صورت مجازی قابل انجام است ، اما درصورتی که این حافظه مجازی در هارد دیسک های کم سرعت تر و معمولی HDD صورت بگیرد سرعت آنچنان بالایی به لپتاپ نخواهد داد زیرا در واقع از یک حافظه دیسکی مجدد ویندوز دارد به عنوان حافظه موقتی بین کل فضای هارد و سی پی یو استفاده می کند و دیسک هارد دیسک ها نیز سرعت بالا و لازم برای انجام سریع این تبادلات را ندارند.

بنابر این در صورتی که شما حتی با وجود حافظه مجازی ویندوز خود دچار هنگی های زیاد یا سرعت پایین در انجام تبادلات اطلاعات در لپ تاپ هستید بایستی یا رم لپ تاپ خود را ارتقاء دهید یا اینکه از یک هارد SSD پرسرعت کمک بگیرید. هارد های SSD در واقع دیگر همانند هارد دیسک ، دارای دیسکت های با محدودیت انتقال داده و تبادلات نیستند و بصورت معمول حداقل ۱۰ تا ۲۰ برابر سرعت بیشتری از هارد HDD دارند.

بنابر این متوجه شدید که حتما برای افزایش سرعت بسیار بیشتر لپ تاپ خود نیاز به یک رم لپ تاپ جدید خواهید داشت و یا اینکه بایستی از هارد های SSD پرسرعت استفاده کنید. هارد های SSD در واقع دارای ساختاری مشابه با RAM ها هستند و هردو از یک ساختار کلی با حافظه هایی سالید (جامد) بهره می برند و سرعت تبادل اطلاعات بسیار بالاتری دارند.

نحوه افزایش رم لپ تاپ بصورت مجازی یا Virtual Memory

در این بخش از مقاله به بررسی و آموزش نحوه افزایش رم لپتاپ بصورت مجازی یا استفاده از ویژگی و امکان Virtual Memory ویندوز می پردازیم.

برای استفاده از Virtual Memory ویندوز ابتدا و قبل از انجام هرکاری بایستی هاردی که میخواهید از آن به عنوان حافظه مجازی ویندوز استفاده کنید بشناسید. همانگونه که گفتیم در صورتی که در هارد SSD حافظه مجازی ویندوز خود را بسازید سرعت تبادل اطلاعات ویندوز شما بشدت بالاتر خواهد رفت و این مورد را به سرعت در کار با لپ تاپ خود در مواقعی رم و حافظه اصلی موقت Laptop پر میشود متوجه خواهید شد.

اما در صورتی که هارد شما همان هارد معمولی لپ تاپ ها یعنی HDD یا Hard disk drive هست بهتر است بدانید که سرعت کمتری نسبت به هارد SSD دارد اما از استفاده از فضای آن به عنوان حافظه مجازی منصرف نشوید و حتما این کار را انجام بدهید.

مراحل افزایش رم لپ تاپ با Virtual Memory و حافظه مجازی ویندوز:

حافظه مجازی در ویندوز 10 و ویندوز 7

  • ۱- درایوی که می خواهید از فضای آزاد آن استفاده کنید را انتخاب کنید.
  • ۲- در ویندوز ۱۰ بر روی This-pc راست کلیک کرده و گزینه آخر آن Properties را انتخاب کنید.
  • ۳- در این بخش و در سمت چپ این پنجره به دنبال گزینه Advanced System Settings بگردید و روی آن کلیک کنید.
  • ۴- حالا در این پنجره به تب Advanced بروید
  • ۵- در بخش اول یعنی Performance بر روی گزینه Settings… بزنید تا پنجره مربوط به آن برایتان باز شود.
  • ۶- در این پنجره نیز به بخش Advanced بروید.
  • ۷- در باکس دوم یعنی Virtual Memory بر روی Change… بزنید تا تنظیمات آن باز شود. در این بخش برای شما کل حافظه مجازی ویندوز اختصاص یافته را نمایش می دهد و پس از زدن گزینه Change به تنظیمات و تغییر آن خواهید رفت.
  • ۸- در این پنجره برایتان به تفکیک درایو هایتان حافظه مجازی تخصیص یافته یا نیافته را مشخص کرده اند که با انتخاب یکی از هارد های مورد نظر خود و سپس انتخاب یکی از سه گزینه زیر آن می توانید اقدام به اختصاص کامل تحت مدیریت System Managed Size بسپارید ، آن را خودتان تنظیم کنید و یا در صورتی که نمی خواهید حافظه مجازی آن هارد را لغو کنید.

در صورت انتخاب گزینه اول یعنی Custom Size خواهید توانست به مقدار لازم و یا حداکثر مقدار لازم برای هارد دیسک خود حافظه مجازی بسازید و سپس با زدن بر روی OK به آن خاتمه دهید.

همچنین در صورت فعال سازی گزینه دوم یعنی System Managed Size می توانید اقدام به سپردن این موضوع به دست خود ویندوز کنید و خود با خیال راحت به کارهای خود بپردازید.

همچنین در صورت انتخاب گزینه No Paging file و زدن گزینه Set جلوی آن می توانید در صورتی که این درایو شما توسط حافظه مجازی اشغال شده است یا نیاز دارید این درایو را خالی نگهدارید و حافظه مجازی را به سایر درایو ها بسپارید این درایو را خالی از حافظه مجازی نگهدارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *