مقالات رم کامپیوتر

رم DDR4 در لپ تاپ چیست؟ تفاوت آن با رم DDR3 لپ تاپ

رم DDR4 لپ تاپ چیست

رم DDR4 لپ تاپ چیست

رم ها در لپ تاپ های امروزه با توجه به استفاده بسیار زیاد مردم از آنها از اهمیت بالایی برخوردار شده اند. امروزه بسیاری از مردم برای انجام کارهای خود از لپ تاپ هایشان استفاده می کنند و کامپیوتر ها را به مرور کنار می گذارند. رم های DDR4 در لپ تاپ های نسل جدیدی مورد استفاده قرار می گیرد. بخصوص اینکه رم های DDR3 در مادربرد های نسل قبل خوش درخشیدند و نیاز به سرعت بیشتر آنها بود رم های DDR4 و نسل ۴ سری DDR طراحی شدند و تولید و به بازار کامپیوتر و لپ تاپ ها راه یافتند.

تفاوت اصلی رم های DDR4 با رم های DDR3 در لپ تاپ ها عموما سرعت بیشتر و فرکانس بالاتر آنهاست. که در این مقاله GalexyPixel به همه این موضوعات می پردازیم.

رم ddr4 در لپ تاپ چیست؟

رم DDR4 در لپتاپ ها به عنوان حافظه ای موقت و سریع به جهت ذخیره کوتاه مدت و انتقال سریع این اطلاعات بین سایر قطعات و بخصوص سی پی یو و هاردها و گرافیک توسعه یافته است و مورد استفاده قرار می گیرد. بنابر این سرعت لپ تاپ شما به همین رم های پرسرعت DDR4 وابسته است. بسیاری از لپ تاپ های نسل قدیم و عموما لپ تاپ هایی که کمی مادربرد قدیمی تر دارند از اسلات های DDR3 رم برخوردار هستند و از رم های لپ تاپ DDR4 پشتیبانی نمی کنند.

با این حال عمده لپ تاپ های امروزی از رم های سریع و با تکنولوژی جدید تر DDR4 استفاده می کنند. در صورتی که شما لپ تاپی دارید که از رم DDR4 پشتیبانی می کند حتما دقت داشته باشید که برای ارتقا RAM لپ تاپ خود از حافظه های مشابه با نسل آنها یعنی رم های DDR4 استفاده نمایید. زیرا اسلات های DDR4 به هیچ وجه قابل استفاده برای رم های DDR3 نیستند.

در صورتی که به اشتباه رم های لپ تاپ خود را خریداری کرده اید و تازه متوجه شده اید که رم لپ تاپ شما DDR3 است و رم DDR4 خریداری کرده اید یا رم DDR4 را پشتیبانی می کند و رمی که خریداری کرده اید DDR3 است حتما سریعا با فروشگاهی که از آن رم ها را خریداری کرده اید تماس بگیرید و درخواست تعویض آنها را بدهید. برخی فروشگاه ها ممکن است تعویض را برای شما انجام دهند و برخی نیز انجام ندهند زیرا پک های رم را باز کرده اید.

تفاوت رم لپ تاپ DDR4 با DDR3

لپ تاپ های امروزی از سرعت انتقال اطلاعات به همراه هارد ها و CPU های بسیاری قوی یا ظرفیت بالایی استفاده می کنند. بنابر این این حجم زیاد از اطلاعات را نیاز است با سرعت بیشتری RAM لپ تاپ تبادل دهد. به این منظور در مادربرد های جدید شرکت های سازنده مادربورد های لپ تاپی اقدام به اضافه کردن اسلات های نسل جدید رم DDR4 کردند و به مرور استفاده از رم های دی دی آر ۳ را به صفر رساندند.

بدون شک نسل جدید یک قطعه سخت افزاری یا محصول کامپیوتری ممکن است تغییراتی در ظاهر یا عملکرد و حتی تکنولوژی تولید خود دشاته باشند و رم ها نیز تفاوت هایی در نسل های جدید و قدیمی تر خود دارند.  باتوجه به اینکه همانگونه که گفتیم در این بخش، مادربورد های DDR3 از رم های DDR4 پشتیبانی نمی کنند، پیشنهاد میشود که زمانی که نیاز به ظرفیت، عملکرد و سرعت بیشتری دارید مادربرد کامپیوتر خود را تعویض کنید. البته این موضوع در لپ تاپ ها می تواند کمی متفاوت باشد و ممکن است شما مجبور شوید یک لپ تاپ جدید و بروز تری را خریداری کنید که از رم های DDR4 و نسل های بالاتر پشتیبانی کند.

رم های نسل جدیدتر لپ تاپ ها یعنی DDR4 از فرکانس بالاتری پشتیبانی می کند. رم های DDR3 تا حداکثر ۲۱۳۳ مگاهرتز فرکانس داشتند اما در رم های DDR4 لپ تاپی امکان استفاده از فرکانس ۳۲۰۰ مگاهرتز نیز وجود دارد بنابر این تغییر تقریبا زیادی در زمینه افزایش فرکانس رم ها وجود دارد. تصویر زیر که برایتان برای اولین بار منتشر می کنیم بخشی از اطلاعات یک سایت چینی در این باره است که منتشر شده است و در این تصویر به فرکانس رم های DDR5 نیز اشاره شده است.

تفاوت حداکثر فرکانس پشتیبانی شده رم ها در رم های DDR4 و DDR3

در تصویر بعدی که برایتان به اشتراک گذاشته ایم می توانید جدول تغییرات و تفاوت های انواع مدل های رم ها را از رم های اولیه SDRAM با حداکثر فرکانس ۱۶۶ مگاهرتز تا رم های DDR4 را با حداکثر فرکانس پشتیبانی شده ۳۲۰۰ مگاهرتز را مشاهده کنید. همانطور که تصویر زیر می توانید مشاهده کنید با ارتقاء تکنولوژی های رم ها مصرف برق آنها نیز کم کم کاهش یافته است و از ۳.۳ ولت به ۱.۲ ولت در رم های DDR4 رسیده است که این مورد برای رم های لپ تاپی DDR4 بسیار حائز اهمیت است. لپ تاپ ها به دلیل محدودیتی که در تامین برق خود دارند نمی توانند برق زیادی را به قطعات برسانند بنابر این هرچقدر که ولتاژ مورد نیاز رم ها کمتر باشد لپ تاپ ها می توانند سیستم خود را بهتر مدیریت کنند.

مشخصات و تفاوت رم های مختلف تا نسل جدید DDR4 رم ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *