مقالات هارد کامپیوتر

هارد چیست؟ وظایف معنی و انواع هارد

هارد چیست؟ وظیفه هارد دیسک و معنی نام هارد و انواع هارد ها کدامند

هارد چیست؟ وظیفه هارد دیسک و معنی نام هارد و انواع هارد ها کدامند

هارد ها در طول سالیانی طولانی در کامپیوتر دارای انواع مختلفی بوده اند و یک روند بلند مدت توسعه و افزایش ظرفیت و کاهش حجم را طی کرده اند. در این مقاله در سایت گلکسی پیکسل در مورد اینکه هارد چیست ، وظیفه هارد و معنی هارد و انواع هارد دیسک و هارد میپردازیم بنابر این تا انتهای این مقاله جذاب با ما حتما همراه باشید و بخوانید.

هارد چیست؟ معرفی HARD و تاریخچه آن

هارد دیسک چیست

هارد یکی از حافظه های ذخیره سازی جانبی داده هاست که در اغلب کامپیوتر ها به عنوان حافظه اصلی تلقی می شود و شناخته می شوند. بصورت عمومی به هر حافظه ذخیره سازی ظرفیت بالا امروزه مردم هارد می گویند و تفاوتی بین هارد دیسک ها و هارد های جامد SSD نمی بینند اما این دو دارای تفاوت های بسیاری است و به هارد های جامد دیگر هارد دیسک نمی گویند زیرا دارای دیسکت هایی مانند هارد های معمولی HDD نیستند و ساختاری دیگر دارند.

هارد دیسک یکی از اساسی ترین و حساس ترین قطعات کامپیوتر است زیرا تمامی اطلاعات کامپیوتر شما از جمله ویندوز ، برنامه ها و نرم افزار ها ، تصاویر و فیلم ها و سایر اطلاعات شخصی و کاری شما بر روی آنهاست که ذخیره می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

ویکی پدیا در مورد هارد دیسک گفته است:

دیسک سخت وسیله‌ای است با یک یا چند صفحه که سطح آن‌ها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به‌طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ضبط نمود. این وسیله علاوه بر صفحه‌های مذکور حاوی هدهای خواندن/نوشتن، سازوکار تعیین محل هد، و موتوری است که در محفظه‌ای جای داده می‌شود تا از آلودگی‌های خارجی در امان باشد. این محیط محافظت شده به هدها امکان می‌دهد تا به اندازهٔ ۱۰ تا ۲۵ میلیونیم اینچ از سطح صفحه‌ای که عموماً ۳۶۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه می‌زند فاصله داشته باشد بنابراین حجم دادههای قابل ذخیره‌سازی و سرعت دستیابی به آن‌ها نسبت به فلاپی‌دیسکها بسیار بیشتر است.

وظیفه هارد چیست؟

وظیفه هارد دیسک ها چند چیز ساده است، ذخیره و اصلاح و پاک کردن اطلاعات. هارد دیسک ها بارها توسط کاربران تغییر داده می شوند. بر روی انها موسیقی های جدید و فایل های جدیدی ریخته می شود ، پاک می شوند ، اصلاح می شوند و هرگونه تغییری که بر روی آنها انجام می گیرد جزوی از وظایف اصلی Hard است.

هارد دیسک ها در فضای ذخیره سازی خود برای ما فیلم ها ، فایل ها ، ویندوز ، نرم افزار ها ، عکس ها ، بازی ها و طراحی ها را ذخیره می کنند و برای ما بسیار پر اهمیت هستند. در صورت از دست رفتن یک هارد دیسک می تواند تمامی اطلاعات یا بخشی از آن از بین برود و ما دیگر بدان دسترسی نداشته باشیم.

معنی کلمه هارد

کلمه هارد در واقع بخشی از کلمه هارد دیسک است که به انگلیسی به این صورت نوشته می شود Hard Disk Drive ، به طور عمومی امروزه مردم به انواع حافظه های ذخیره سازی حجیم هارد می گویند. کلمه هارد دیسک هم تلفظی رایج بین مردم در این باره است که البته گفتن کلمه هارد به هارد های جامد SSD درست ولی منتسب کردن آنها به هارد دیسک اشتباه است، دلیل این مورد این است که هارد های جامد SSD یا Solid State Drive بدون هیچگونه دیسکتی هستند و ساختاری به مانند فلش و RAM دارند.

انواع هارد ها ؟ | HDD و SSD

انواع هارد

هارد ها پس از معرفی به عنوان حافظه های عظیم و حجیم ذخیره سازی اطلاعات به مرور زمان توسعه یافتند. زمانی هارد های ۱ مگابایتی دارای اندازه ای به اندازه یک میز اداری بودند و بر روی وسایل نقلیه خاصی حمل و نگهداری می شدند! اما امروزه هارد های چند ترابایت با اندازه هایی کمتر از یک کارت اعتباری بانکی و حتی کوچکتر نیز ساخته شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند.

هارددیسک ها پس از ارتقا و توسعه یافتن کم کم به مرحله ای از توسعه رسیدند که دیگر جهش در تکنولوژی آنها میسر نبود و تنها می توانستند تولید کنندگان برخی امکانات اضافی بر روی آن قرار دهند یا تنها سایز آنها را به مرور پیشرفت تکنولوژی های تحقیقاتی و ورودشان به سالن های تولید کوچکتر کنند و جهشی در سرعت و خاصیت های آنها یافت نشده است. بطور مثال هارد دیسک ها از موتورهای کوچک سریعی برای به حرکت درآوردن دیسکت ها استفاده می کنند که به مرور زمان این موتور ها تقویت و دور هارد دیسک ها امروزه از ۳۶۰۰ دور بر دقیقه تا ۷۲۰۰ دور متغییر است و برخی هارد های خاص کمی بالاتر نیز هستند.

دوران هارد دیسک های HDD داشت به پایان می رسید که ناگهان روشی برای تسریع در انتقال اطلاعات تا ۱۰ برابر سرعت انتقال داده های معمولی هارد دیسک ها کشف و ابداء شد. استفاده از حافظه های جامد یا Solid State ، به مرور این ایده نیز به ساخت هارد های SSD به شکلی که امروزه ما آنها را در بازارهای کامپیوتری می بینیم منجر شد.

از ویژگی های هارد اس اس دی سرعت ۱۰-۲۰ برابری انتقال داده نسبت به قویترین هارد های HDD ، ندیدن آسیب در صورت حرکت دادن آنها و قابلیت پرتابلی زیاد بود که بازار کامپیوتر را بشدت تکان داد. امروزه در بسیاری از دیتاسنتر ها تنها از هارد های SSD پرسرعت استفاده می کنند. البته به دلیل گران بودن هارد اس اس دی نسبت به هارد اچ دی دی هنوز هم امروزه از این هارد ها بصورت مکمل و ترکیبی با هارد HDD استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.