مقالات مادربرد کامپیوتر

چه مادربردی برای گیم خوب است؟ مادربرد مناسب گیمینگ

چه مادربردی برای گیمینگ خوب است؟ مادربرد مناسب گیمینگ

چه مادربردی برای گیمینگ خوب است؟ مادربرد مناسب گیمینگ

هنگام بستن یک سیستم گیمینگ شاید برای سوال هم پیش آمده باشد که چه مادربوردی برای گیم خوب است و مناسب بازی های کامپیوتر سنگین و قدرتمند است. ما در این مقاله در سایت گلکسی پیکسل به این موضوع می پردازیم و برایتان مشخصات یک مادربرد مناسب گیمینگ را شرح می دهیم.

انواع مادربرد ها و مادربرد مناسب گیمینگ

مادربرد ها انواع مختلفی دارند و بیشتر این انواع بسته به سایز آنها ابتدا تقسیم بندی می شوند. سایز مادربرد ها به صورت کلی به مادربرد های E-ATX یا گستردش یافته بزرگ ، ATX یا مادربرد های معمولی ای تی ایکس ، مینی ATX ها و سایز های کوچکتر تقسیم می شوند. حالا ما بایستی به اینکه این مادربرد ها با این انواع مختلفی که دارند کدام یک بدرد استفاده برای گیمینگ میخورد.

استفاده از مادربرد های گسترش یافته ATX یا همان E-ATX ها امروزه برای سیستم های کیس گیمینگ بیشتر توصیه می شود. این توصیه و پیشنهاد بیشتر در این باره است که مادربرد های کوچکتر عموما دارای مشکلاتی در خنک سازی فضای بین قطعات قدرتمند گیمینگ و گرمازا می شوند. مادربرد های مینی و کوچکتر که در کل برای کامپیوتر های گیمینگ و حتی کامپیوتر ها متوسط نیز کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر برای مینی کیس های اداری یا لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین به این موضوع دقت داشته باشید که مادربرد های E-ATX به دلیل فضای بزرگتری که دارند می توانند از قطعات بیشتر و بهترین نیز استفاده کنند. مادربرد های کوچکتر عموما از اسلات های رم و PCI کمتری برای کارت گرافیک و سایر قطعات بهره می برند و همچنین از سوکت های کابل ساتا (هارد) کمتری نیز ممکن است برای کاهش ابعاد خود بهره برده باشند.

بنابر این همانطور که گفتیم در صورتی که می خواهید برای کیس گیمینگ خود مادربرد گیمینگ خوب انتخاب کنید حتما از مادربرد های پیشرفته تر با سایز و ابعاد بزرگتری استفاده کنید. شاید تا قبل از خرید مادربرد و نصب قطعات و شروع گیمینگ مشکلی برای شما بنظرتان وجود نیاید.

اما قطعا در صورتی که مدتی گیمینگ زیادی داشته باشید حتما از گرم شدن و داغ شدن سایر قطعات و محفظه قاب کیس کامپیوتر خود به واسطه کارکرد گرمازای گرافیک های گیمینگ و سی پی یو قدرتمند آنها مجبور به استفاده از کیس های بزرگتر یا مادربرد های بزرگتر و همچنین استفاده از فن کیس با دورهای بالاتر و سریعتر، به جهت خنک کردن محفظه کیس شوید.

مشخصات مهم مادربرد مناسب گیمینگ

مادربرد های گیمینگ امروزه با توجه به افزایش سریع سرعت تکنولوژی های جدیدی که می آیند و چیپ ها و پردازنده های جدیدی با سرعت های بالاتر و سوکت های جدیدی که در بازار عرضه می شوند بایستی حتما از بروزترین قطعات پشتیبانی کنند. که در این بخش برایتان به مواردی که بایستی در مشخصات مادربرد گیمینگ خود به آنها توجه داشته باشید می پردازیم.

سوکت CPU و پردازنده مادربرد

سوکت سی پی یو در مادربرد ها در واقع همان بخش اتصال کننده پردازنده به بدنه و اتصالات برقی و دیتای مادربرد است. سوکت پردازنده ها در نسل ها و سالهای مختلف و انواع تولید شرکت های پردازنده مرکزی کامپیوتر هربار تفاوت و بهبود هایی دارد و این تفاوت های سوکت پردازنده ها نیز باعث میشود تا تعویض یک مادربرد برای شما هزینه بردار باشد.

بنابر این به این موضوع دقت داشته باشید که سی پی یو ای که قصد خرید آن را دارید تا سالها جواب گیم شما را بدهد زیرا در صورتی که نیاز به ارتقا سی پی یو داشته باشید و سوکت مادربرد (سی پی یو) شما به ان نخورد مجبور خواهید شد که کل مادربرد را دوباره تعویض کنید و هزینه هنگفتی برای خود به بار بیاورید.

تعداد اسلات و نوع RAM قابل پشتیبانی

دقت داشته باشید که مادربرد شما از حداکثر تعداد اسلات های رم برخوردار باشد تا در ادامه به راحتی بتوانید به آن رم های بیشتری اضافه کنید و در افزایش سرعت کامپیوتر خود از آنها استفاده نمایید. بسیاری از مادربرد ها این مشخصات را بصورت کامل در سایت و یا مشخصات خود می نویسند که بطور مثال ۴ اسلات با حداکثر ۱۲۸ گیگابایت رم قابل پشتیبانی دارند.

مورد دیگری که باید بدان توجه داشته باشید نوع رم هاست. بسیاری از مادربرد های قدیمی از رم های نسل قبلی DDR3 هنوز پشتیبانی می کنند و تنها در مادربرد های نسل جدید است که از رم های DDR4 و جدیدتر استفاده میشود. این تفاوت بین نسل رم و اسلات مادربرد را حتما و حتما در نظربگیرید و به اشتباه برای مادربرد DDR3 رم DDR4 نخرید یا برای مادربرد جدیدتر DDR4 رم نوع DDR3 خریداری نکرده باشید تا بلااستفاده باقی بمانند.

تعداد اسلات گرافیک و نوع قابل ساپورت

همانطور که برایتان در بخش قبلی توضیح دادیم اسلات ها در مادربرد ها بسیار اهمیت دارند. در این بخش نیز به این موضوع اشاره داریم که تعداد اسلات گرافیگ PCI مادربرد خود را حتما چک کنید که حداقل از ۲ گرافیک قدرتمند پشتیبانی کند که در زمانی که نیاز داشتید گرافیک جدیدی به آن اضافه کنید. به اسلات گرافیک مادربرد ها گاهی نیز Pci Bus گفته می شود.

همچنین همانطور که در بخش نوع رم ها گفتیم مادربرد ها نیز با توجه به از حافظه ای برای تبادل اطلاعات بین پردازنده گرافیکی و این حافظه با سایر قطعات کامپیوتر استفاده می کنند انواع DDR3 و DDR4 و DDR5 دارند که باید بدان توجه لازم را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.